Παγκόσμιο Κ20 Κάλι: Πέρασε τον ημιτελικό 400μ. με εμπόδια η Μητσιούλη, δεν τα κατάφερε ο Χάσος στο ύψος

Η Βασιλική Μητσιούλη αγωνίστηκε στην πρώτη προκριματική σειρά στα 400μ με εμπόδια και τερμάτισε στην 4η θέση στη σειρά της σε χρόνο 60.20. Η πρωταθλήτρια των χαμηλών εμποδίων που γυμνάζεται με τον Κώστα Χήτα, στο προτελευταίο εμπόδιο στην ευθεία του τερματισμού έχασε τον βηματισμό της κάτι που στοίχησε μια καλύτερη επίδοση κάτω από τα 60 δευτερόλεπτα κοντά πάντως στο ατομικό της ρεκόρ που είναι 59.80. Συνολικά η Μητσιούλη πήρε την 22η θέση στον προκριματικό του αγωνίσματος που διεξήχθη σε έξι σειρές και προκρίθηκε στον ημιτελικό.UnmuteRemaining Time -0:00 Fullscreen

Δεν τα κατάφερε ο Χάσος

Ο Γρηγόρης Χάσος δεν κατάφερε να προκριθεί στον τελικό το άλματος σε ύψος μένοντας στα 2.04μ αφού απέτυχε να περάσει τα 2.06μ. Ο αθλητής του Στέλιου Κεσίδη στάθηκε άτυχος και έχασε ουσιαστικά την μεγάλη ευκαιρία που του παρουσιάστηκε. Συνολικά αγωνίστηκαν 16 αθλητές και με 2.04 πέρασαν στον τελικό τρεις αθλητές που είχαν διαφορά προσπαθειών από τον πρωταθλητή μας ο οποίος κατέλαβε την 13η θέση. Ο Χάσος έχει ατομικό ρεκόρ 2.19μ και φετινό 2.09μ.